Powstanie Wielkopolskie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Na wieść o jego wybuchu na terenie Wielkopolski zaczęto spontanicznie tworzyć oddziały powstańcze oparte na polskich organizacjach i stowarzyszeniach. W Opalenicy zalążki oddziału powstały jeszcze przed zrywem powstańczym. Tutejsi powstańcy pod wodzą kaprala Edmunda Klemczaka już 28 grudnia rozpoczęli potyczki z pruskimi żołnierzami. W dniu 2 stycznia 1919 r. sformowano kompanię opalenicką, która wzięła udział w walkach o Nowy Tomyśl i Zbąszyń.
W czasie bojów o Zbąszyń zginęło 6 powstańców z kompanii opalenickiej: Jan Antkowiak, Stefan Bereszyński, Józef Haładuda, Ignacy Finc, Tomasz Ignyś oraz Antoni Kozak. Poległych pochowano we wspólnej mogile na cmentarzu parafialnym w Opalenicy. Na ich grobie w sierpniu 1924 r. wystawiono pomnik. Obelisk został zniszczony przez Niemców w czasie okupacji.
Z okazji 40 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego przypadającej w 1958 r. na mogile stanął nowy pomnik, zaprojektowany i wykonany przez Kazimierza Bogdańskiego. Oprócz nazwisk poległych umieszczono 6 nazwisk powstańców zamordowanych przez hitlerowców w latach II wojny światowej.