Doktor Roman Ignatowski (1805 – 1889) lekarz balneolog przybył do Ciechocinka w 1837 r. Od początku zaangażował się w prace na rzecz rozwoju uzdrowiska. Był współtwórcą budowy między innymi: zakładu wód mineralnych i łazienek. W 1841 roku został mianowany lekarzem przy warzelniach soli oraz niemal do końca życia zajmował stanowisko lekarza zdrojowego. Na łamach prasy publikował wyniki swoich badań na temat wpływu słonych wód mineralnych na zdrowie i ich zastosowaniu lekarskim. Angażował się aktywnie w organizację życia kulturalnego Ciechocinka oraz w znacznym stopniu przyczynił się do powstania Teatru Letniego.
Temu zasłużonemu dla uzdrowiska lekarzowi nazywanego również "Księciem na Ciechocinku" wystawiono w 1987 r. pomnik. Pomnik autorstwa Tadeusza Wojtasiaka usytuowany jest przed łazienkami nr 1. Wykonane z brązu popiersie Romana Ignatowskiego wieńczy wysoki, betonowy postument. Na podstawie pomnika umieszczony jest napis "DR. ROMAN IGNATOWSKI 1805 – 1889 ORGANIZATOR LECZNICTWA UZDROWISKOWEGO W CIECHOCINKU".
Natomiast w kruchcie kościoła św. św. Apostołów Piotra i Pawła znajduje się jego epitafium o treści"ROMAN IGNATOWSKI – NACZELNY LEKARZ ZAKŁADÓW CIECHOCIŃSKICH PRZEZ 50 LAT – KAWALER ORDERÓW – URODZONY W LUBLINIE 1805 R.- ZMARŁ W WARSZAWIE 1889 R.- WDZIĘCZNE DZIECI, NAJLEPSZEMU OJCU".