Spacerując ulicą Wierzbową w Łodzi, podziwiając dawną fabrykę Stephana i Wernera, odwiedzając Muzeum Komunikacji Miejskiej MPK-Łódź, warto przejść jeszcze parę kroków pod nr 52 tej ulicy aby naszym oczom ukazał się zabytkowy, wzniesiony około 1920 r. z czerwonej cegły budynek. Jest on siedzibą Łódzkiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. Z O.O.
W 1919 r. podjęto decyzję o budowie sieci wodociągowo-kanalizacyjnej według planów brytyjskiego inżyniera Williama Lindleya. Nadzór nad wykonywaniem sieci powierzono inżynierowi Stefanowi Skrzywanowi, prace rozpoczęto w 1925 r.
Podziwiając siedzibę ZWiKu warto zwrócić uwagę na ustawioną przed budynkiem oryginalną zasuwę klinową kołnierzową, która został wyprodukowana w 1938 r. (eksploatowana była w łódzkiej sieci w latach 1939-2000). Można również zobaczyć przekrój kanału dzwonowego z cegieł a na koniec uwiecznić się na fotografii z sympatycznym "hydro ludzikiem".
Ciekawostka:
Na jednym z budynków ZWiKu w 2015 r. powstał z okazji 90-lecia istniania łódzkich wodociągów mural. Fresk powstał na podstawie oryginalnej fotografii z 1927 r. na której uwiecznionych zostało dwudziestu czterech budowniczych kolektora ściekowego przy ulicy Pienistej.