Oddalony o niespełna 2 km od Stawna, ulokowany w polu w miejscu – rzec można – widokowym, od 15 września 2012 stanowi jedną z atrakcji miejscowości. Dotrzeć tu można bez problemu, ponieważ droga (gruntowa) jest dobrze oznakowana.
Dokładnie tam, gdzie znajduje się wyliczony matematycznie środek powiatu drawskiego ustawiono granitowy słup będący centroidem, czyli punktem wielofunkcyjnej osnowy geodezyjnej. Jak możemy przeczytać na ustawionej obok tablicy informacyjnej, kamienny prostopadłościan waży ok. 800 kg i ma 2 m długości. Ponad powierzchnię gruntu wystaje jednak tylko na metr (110 cm jego długości zagłębiono w ziemi) a pod spodem znajduje się jeszcze granitowa płyta zabezpieczająca, tzw. podcentr oraz kapsuła czasu z aktem erekcyjnym.
Centroid powiatu drawskiego posiada unikalny numer identyfikacyjny (5.201.29.5.1000.0). Na czterech ścianach granitowego słupa wyryto stosowne informacje – współrzędne geograficzne, kontur powiatu z zaznaczonym położeniem Stawna, herb powiatu. Miejsce przygotowano bardzo starannie. Znajdziecie tutaj drewnianą wieżę triangulacyjną doskonale spełniającą rolę wieży widokowej i tablicę wyjaśniającą laikom tajniki osnowy geodezyjnej (wraz z namacalnymi przykładami reperów, podcentrów, itp.). Jest także zadaszone miejsce odpoczynku (stół z ławkami) i tablica edukacyjna z informacjami o różnych rodzajach znaków granicznych wraz z przykładami (rekonstrukcją) stosowanych przez wieki tzw. graniczników.