Leśna ścieżka dydaktyczna zlokalizowana niedaleko Pionek, na terenie leśnictwa Kociołki w Puszczy Kozienickiej dostarczyć może wielu wrażeń estetycznych. Jej nazwa – „Królewskie Źródła” – zaciekawia i prowokuje do odwiedzenia tego miejsca. Zapewniam, że warto. Prowadzi tu od drogi numer 737 Radom-Kozienice, dobrze utwardzony (dopuszczony do ruchu kołowego) leśny trakt oznakowany jako droga pożarowa 302. Przed wejściem na ścieżkę urządzono spory parking i duży plac – miejsce wypoczynku z ławkami, stołami oraz wieloma specjalnie obudowanymi miejscami na ognisko.
Ścieżka nie jest długa, mierzy 3 km i składa się z trzech oddzielnych fragmentów możliwych do zwiedzania osobno. Około 700 m trasy stanowią drewniane pomosty spacerowe, w części poprowadzone wzdłuż meandrującej tu rzeczki Zagożdżonki. Nad jej rozlewiskami urządzono wiaty widokowe i budki umożliwiające obserwację ptaków. Jest też kilka tzw. zadaszeń turystycznych oraz ustawione w widokowych miejscach ławki pozwalające na odpoczynek w trakcie wędrówki połączony z podziwianiem walorów terenu.
Na trasie wyróżniono specjalnymi tablicami 11 punktów tematycznych – wśród nich Przełom Zagożdżonki, Gony bobrowe (żeremia) i Królewskie Źródła, od których ścieżka przyjęła swoją nazwę. Według legendy, gasił tu pragnienie król Władysław Jagiełło, który lubił tutaj polować i – jak wynika z zapisków historycznych – przemierzał te tereny ponad dwudziestokrotnie. Nad czterema większymi źródełkami zbudowano drewniane pomosty. Największe z nich nazywane jest przez miejscowych „Źródłem miłości”. Woda w nim jest naprawdę smaczna, nie można się więc dziwić, że mieszkańcy najbliżej położonych miejscowości (Augustowa, Pionek i Kozienic) często przyjeżdżają tu, by nabrać wody do butelek.
Część źródliskowego uroczyska objęta jest ochroną prawną. Na obszarze 29,67 ha utworzono rezerwat częściowy „Królewskie Źródła”.
Informacja:
Lubiący spokój turyści powinni odwiedzać to miejsce raczej w ciągu tygodnia. Podczas weekendów bywa tu naprawdę tłoczno.