Przy lokalnej drodze prowadzącej z Wieńca Zdroju na ulicę Wieniecką we Włocławku znajduje się gratka dla wielbicieli podróży wzdłuż siatki kartograficznej. Tuż przy tablicy z nazwą miejscowości, prostopadle do niej ciągnie się w obie strony leśny trakt. Tabliczka przymocowana do niewielkiego drogowskazu informuje: „Tu biegnie 19 południk długości geograficznej wschodniej”.
Obok drogowskazu stanęła zadaszona wiata i pamiątkowa tablica. Dowiadujemy się z niej, że „miejsce upamiętniono z okazji 100 rocznicy pierwszej zbiorowej wycieczki Aleksandra Janowskiego, twórcy Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. VI/1907-V/2007”, a zrobiono to przy współudziale Kujawskiego Oddziału PTTK, Nadleśnictwa Włocławek i Polskiego Towarzystwa Geograficznego w Roku Szlaków Turystycznych PTTK (2007).
Z przymrużeniem oka:
Kiedy w 1884 r. w celu „ujednolicenia danych geograficznych i rachuby czasu” obrano jeden międzynarodowy południk zerowy i wyznaczono go w Greenwich, od niego zaczęliśmy mierzyć w obie strony długość geograficzną oraz strefy czasowe. Prawdziwy czas słoneczny na linii południka 19°E różni się o 16 minut od czasu uniwersalnego Greenwich. Biorąc to wszystko pod uwagę - kiedy staniemy przy wienieckiej tablicy w rozkroku, jedna polowa naszego ciała będzie o te 16 minut starsza od drugiej :)