U stóp Wzgórza Olimpijskiego przy ul. Moniuszki (w drodze do Opery Leśnej ) stoi pomalowana na biało betonowa płyta z czerwoną gwiazdą i inskrypcją o treści „Cmentarz żołnierzy Armii Radzieckiej poległych w walkach o wyzwolenie Sopotu w marcu 1945 roku”. Jeżeli zdecydujecie się wspiąć na wzgórze, znajdziecie tam identyczną betonową płytę z czerwoną gwiazdą, ale treść inskrypcji na tablicy brzmi nieco inaczej: „Tu spoczywa 646 żołnierzy Armii Radzieckiej, którzy oddali życie w walce o wyzwolenie Sopotu w marcu 1945 roku. Cześć ich pamięci”.
Ta druga płyta ustawiona została na terenie niewielkiej wojennej nekropolii, nad którą góruje prawosławny krzyż i potężny głaz narzutowy z przytwierdzoną doń pięcioramienną gwiazdą oraz tablicą o dwujęzycznej (polskiej i rosyjskiej) treści: „Bohaterom o wyzwolenie Sopotu”. Poniżej umieszczono jeszcze trzy tablice pokryte 63 nazwiskami pochowanych na cmentarzu żołnierzy radzieckich. Na kilku tarasach u stóp głazu rozmieszczono kilkanaście prostych nagrobków, pod którymi pochowano łącznie ponad 600 żołnierzy.
Pierwotnie stał tu Pomnik Wojenny, który powstał tu w 1909 r. na pamiątkę zwycięstwa Prus nad Francuzami. Na wysokim, zbudowanym z mniejszych kamieni cokole umieszczono wtedy 8 - tonowy głaz narzutowy z przytwierdzonym doń orłem. Po pierwszej wojnie światowej, w 1919 r. zamontowano dodatkowo tablice z nazwiskami i datami urodzenia poległych mieszkańców miasta. Po II wojnie światowej, w 1946 r orła wywieziono, a pomnik przystosowano dla potrzeb nekropolii czerwonoarmistów.