Obiekt został wzniesiony w latach 1910 – 1913 na placu zakupionym w 1910 roku. Autorem projektu budynku jest krośnieński architekt Stanisław Bergman, bratanek malarza pochodzącego również z Krosna i noszącego to same nazwisko i imię.
Wzniesiony budynek sądu jest obiektem murowanym z cegły, dwupiętrowy z ozdobną fasadą. W trójdzielnym zakończeniu fasady w 1912 r. zamontowany został zegar z tutejszej fabryki zegarów wieżowych Michała Miąsiewicza. Pomimo, że oddany do użytku obiekt przeznaczony był na siedzibę sądu, na początku tylko przez rok pełnił tą funkcję.
Po wybuchu I wojny światowej i zajęciu miasta przez Rosjan urządzono tutaj siedzibę sztabu na następnie szpital wojskowy. W okresie międzywojennym ponownie w gmachu mieścił się sąd. Podczas II wojny światowej w budynku ponownie urządzony został szpital. Obecnie zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem ma tu swoją siedzibę sąd.
W 2009 roku na fasadzie bocznej budynku umieszczona została tablica pamiątkowa z godłem Polski, herbami Węgier i Krosna oraz krótką treścią informującą o tym, że w miejscu tym w przeszłości przebiegał głównym szlak komunikacyjnym na Węgry i znajdowała sie brama zwana "Bramą Węgierską".