Najstarszy zachowany dokument z roku 1426 dotyczy sprzedaży Łomnicy i Sowczyc przez ówczesnego właściciela Ditricha Kokorsa, który to fakt potwierdzony został przez księcia opolskiego Bernarda. Skoro obie wioski w początku XV wieku zostały sprzedane, to świadczy to o ich znacznie wcześniejszym pochodzeniu.
W tutejszej okolicy wytapiano żelazo z rudy darniowej, które przetwarzano w miejscowej kuźni. Wieś nie zaliczała się więc do biednych a mimo to wielokrotnie zmieniała swoich właścicieli w wyniku sprzedaży. W XVIII wieku właścicielem tych dóbr został Fryderyk von Gessler a jego spadkobiercy pozostawali właścicielami tzw. państwa Sowczycko - Łomnickiego do roku 1945.
W roku 1586 wybudowano w Łomnicy drewniany kościół, który w roku 1917 przeniesiony został do pobliskich Sowczyc. Ten neobarokowy, murowany kościół wybudowano w latach 1916 - 1917. Konsekracji świątyni dokonał bp Karol Augustin p.w. Nawiedzenia NMP. Kościół jest budowlą orientowaną, trzynawową z wydzielonym węższym prezbiterium. W świątyni zastosowano kopułowe sklepienie, okna wypełnione witrażami oraz rzeźbione stacje drogi krzyżowej. Trzy ołtarze, bogato złocone, ozdobione medalionami poświęcone są : - ołtarz główny św. Katarzynie Aleksandryjskiej - ołtarze boczne MB Łomnickiej i MB Bolesnej.
W kościele znajduje się płyta nagrobna hrabiego Jerzego Adolfa Marschala (właściciela Łomnicy), upamiętniająca 1753 rok jego śmierci. W kościele prezentowany jest obraz Matki Boskiej - jest to kopia XVI wiecznego obrazu pochodzącego ze szkoły Rafaela . Oryginał tego obrazu przeniesiony został do opolskiego muzeum. Zegar na kościelnej wieży został zamontowany w roku 1937. Parafię Łomnicką powołano w roku 1942,