Kościół Narodzenia NMP z 1662 r. to jeden ze wspaniałych przykładów śląskich świątyń drewnianych, który warto zobaczyć. W okresie powojennym uniknął modernizacji i przebudów, gdyż planowano przenieść go do innej wsi. Ostatecznie, chociaż w pobliżu wzniesiono nową świątynię, stary kościół pozostał w Chocianowicach. Dzięki temu w jego wnętrzu zachowało się sporo dawnego wyposażenia. Zachwyca prostota jego architektury. Nawę otaczają charakterystyczne soboty, czyli podcienia wsparte na słupach. W sezonie turystycznym kościół jest otwarty w soboty i niedziele. W inne dni można poprosić o otwarcie mieszkającego koło szkoły pana Plotnioka (Chocianowice 70).
W pobliżu głównego skrzyżowania dróg w Chocianowicach znajduje się znany w okolicy zakład kowalski rodziny Turków. Kuźnia Turków działa w tym miejscu nieprzerwanie od 1878 r. Warto tu wstąpić, aby zobaczyć przy pracy kowali artystów, obejrzeć wnętrze kuźni i wystawę ich wyrobów.
Ukoronowaniem pobytu w Chocianowicach powinna być wizyta w Starej Karczmie. Nazwa restauracji nie oddaje charakteru lokalu. Wnętrze bardziej przypomina mieszkanie niż gospodę. Pełno tu domowych sprzętów, bukietów kwiatów, mnóstwo ozdób z akcentami śląskiego folkloru, no a przede wszystkim czuć - zniewalający zapach płynący z kuchni. Goszcząc tutaj, zalicza się właściwie wizytę w izbie regionalnej czy małym muzeum etnograficznym, połączoną z możliwością dogodzenia podniebieniu. W karcie potrawy kuchni polskiej, europejskiej i najważniejsze: dania na wskroś śląskie. Tu można dowiedzieć się, jak powinien smakować śląski żur, rolada ze śląskimi kluskami i modrą kapustą oraz panćkraut (kiszona kapusta wymieszana z ziemniakami) z peklowanymi żeberkami lub peklowanym smażonym golonkiem (tak, tak, Śląsk to kraina, gdzie nie jada się golonki, ale golonko!).
Stara Karczma
Chocianowice 35, tel. 77 413 27 25
czynna 12.00-24.00.