Miejscowość gminna Kuczbork, z podziałem na dwie części: Osada i Wieś, położona jest nad rzeką Przylepnicą. Z treści pochodzącej z roku 1384 wzmianki wiadomo, iż było to wówczas miasto założone na prawie chełmińskim, sprzedanym kasztelanowi dobrzyńskiemu Andrzejowi z Radzikowa herbu Ogończyk przez księcia mazowieckiego Ziemowita IV. Miejscowość utraciła prawa miejskie w 1869 r.
Znajdująca się na terenie danego cmentarza przykościelnego wymurowana z cegły i otynkowana kapliczka o charakterze barokowym, wzniesiona została w XVIII wieku. Słupowa na czworobocznym cokole, dwukondygnacyjna, z ażurowym zwieńczeniem.
Uwagę zwracają umieszczone w pierwszej kondygnacji ożywienia w postaci niewielkich wnęk zamkniętych odcinkowo. W drugiej zaś cztery filarki połączone odcinkowymi łukami. Nakryta jest czteropołaciowym daszkiem brogowym pokrytym blachą, na którym umieszczono kuty, żelazny krzyż, na dzień dzisiejszy bez pasyjki. W wieńczącym kapliczkę ażurowym domku ustawiona jest figura Matki Bożej z Lourdes. Poniżej, w niszach okrągłego, walcowatego poziomu stoją (patrząc od frontu i idąc w lewo): figurka Matki Bożej z Lourdes, figurka świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, Chrystus Zmartwychwstały i święty Franciszek z Asyżu. W przypadku tego ostatniego, nie są to jednak atrybuty stosowane w czasach obecnych, ale XIX-wieczne, czyli krucyfiks w lewej dłoni położony na piersi oraz czaszka przy prawej stopie.