Pracownia - Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego to jedna z trzech placówek o charakterze literacko-muzealnym działających w Poznaniu jako oddziały Biblioteki Raczyńskich. Pozostałe dwie to Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza i Mieszkanie-Muzeum Kazimiery Iłłakowiczówny . Wszystkie trzy są godne polecenia.
Muzeum Kraszewskiego zlokalizowano w kamienicy nieopodal Rynku, przy ul. Wronieckiej 14. Powstało dzięki kolekcjonerowi kraszewianów – poznańskiemu rzemieślnikowi i bibliofilowi -Marianowi Walczakowi, który przekazał miastu cały swój gromadzony przez 30 lat zbiór. Darowizny dokonał dokładnie w 150-lecie Biblioteki (3 maja 1979).
Muzeum otworzyło podwoje w 1986 r. Rok później zmarł pan Walczak. Księgozbiór jest stale uzupełniany (w tej chwili liczy już ponad trzy tysiące woluminów). Oprócz ponad 220 pierwszych wydań Kraszewskiego są tutaj również rękopisy i odbite z oryginalnych płyt miedzioryty autorstwa pisarza.
Duże wrażenie robi kolekcja darów otrzymanych przez Kraszewskiego w październiku 1879 r. z okazji jubileuszu 50-lecia twórczości. Gala trwała 8 dni a gości było ponoć aż 11 tysięcy! Nie zachowała się wprawdzie w całości (pisarz przekazał ją w darze Poznańskiemu Towarzystwu Przyjaciół Nauk ale w zawieruchach historii uległa rozproszeniu), jednak znaczną część kolekcji można obejrzeć właśnie w poznańskim muzeum. Placówka czynna jest w dni powszednie (poniedziałek-piątek) w godzinach 10:00-15:00. Wstęp wolny.
Ciekawostka:
Józef Ignacy Kraszewski był jednym z najpłodniejszych polskich pisarzy. Napisał 340 powieści i opowiadań wydanych w 600 tomach. Jego autorstwa są także dzieła naukowe z dziedziny etnografii, kultury, historii i archeologii, liczne przekłady z pięciu języków (francuski, angielski, włoski, niemiecki i łacina)oraz utwory sceniczne i artykuły pisane do różnych czasopism. Był także uzdolniony plastycznie (rysunki, obrazy olejne) oraz muzycznie. Niezwykła postać. Szkoda, że nieco dzisiaj zapomniana