Na dzisiejszy Międzychód składają się historyczne stare i nowe miasto oraz ich przedmieścia. Jednym z nich jest Lipowiec, nazywany dawniej z niemiecka Lindenstadt.
Protoplastą tego organizmu była prawdopodobnie wieś Lipa. Tutaj nad jeziorem Międzychodzkim posiadali swój zamek Unrugowie (Unruhowie) właściciele miasta i okolic w XVII-XVIII wieku. Osada zamieszkiwana była przede wszystkim przez protestantów pochodzenia niemieckiego, którzy do miasta przybywali zachęcani przywilejami nadanymi przez właścicieli.
W XIX wieku Lipowiec stał się reprezentacyjnym miejscem Międzychodu, mimo oficjalnego włączenia do miasta w 1905 r. Jego główna ulica stała się ciągiem spacerowym, przy którym wzniesiono nowy kościół ewangelicki oraz siedzibę starostwa powiatowego. Budynek starostwa powiatowego wzniesiono w południowej części plant przy dzisiejszej ulicy Piłsudskiego. Budowę kompleksu urzędniczego ukończono w 1880 r., a ostateczną formę nadano mu w 1911 r. Budynek główny otrzymał neorenesansową formę z charakterystycznymi szczytami. Dziś mieści się tutaj międzychodzki Urząd Miejski.
Dawne starostwo powiatowe wpisano 2 kwietnia 2001 r. do rejestru zabytków decyzją 53/Wlkp/A, identyfikator NID 653279 ( 653280 budynek, 653281 ogrodzenie).