Obiekt znajduje się w Zgierzu, przy ulicy Łódzkiej 5 (dawna ulica Berka Joselewicza) pochodzi z lat 20-tych XX wieku. Zbudowany jest w stylu polskiego dworku.
Zalążkiem biblioteki było Towarzystwo Szerzenia Oświaty im. Bolesława Prusa, które zostało założone 4. VIII. 1912 roku w Zgierzu. W skład grupy inicjatywnej, wchodzili : Z. Sokołowski, S. Podniechowski i W. Leidiczkejsz. Mając za cel, jak sama nazwa mówi, szerzenia oświaty przez umożliwienie dorosłym zdobycia choć podstawowego wykształcenia oraz nauka czytania. W ten sposób zrodziła się idea powołania biblioteki w Zgierzu. Osobami które się do tego najbardziej przyczyniły byli : Z. Lorentz, S. Bilski, B. Zimoląg, S. Pogorzelski. Doszło do tego w roku 1913, placówka pod nazwą Miejska Biblioteka im. Bolesława Prusa w Zgierzu. Stworzenie księgozbioru zdeterminowała zbiórka wśród inteligencji. Np. rodzina Hordliczków ofiarowała 100 tomów książek.
W 1922 r. biblioteka została przejęta przez miasto, dodając do nazwy człon "publiczna". Właśnie w tych latach młodzież bardziej aktywnie włączyła się w nurt czytelnictwa. W roku 2001 skradziono tablicę pamiątkową, umieszczoną na ścianie budynku, wykonaną przez rzeźbiarza Michała Gałkiewicza w 1980 r. Trzy lata potem, obchodząca jubileusz 70-lecia biblioteka otrzymała z Łodzi popiersie swojego patrona wykonane przez wymienionego wcześniej artystę.
W bibliotece cyklicznie organizowane są konkursy czytelnicze czy spotkania z ciekawymi osobami. Biblioteka Główna przy ul. Łódzkiej 5 jest czynna w : Poniedziałek - 11.00 - 18.00, Wtorek - 9.00 - 16.00, Środa - nieczynna, Czwartek - 9.00 - 16.00, Piątek - 9.00 - 16.00 Filie znajdują się przy ulicach : Długiej 19, Lechonia 2, Dubois 23a, Fijałkowskiego 2, Staffa 26. Ostatnio w obiekcie trwały prace remontowe.