Zagroda Młynarska znajduje się przy ul. abp. Jakuba Świnki 1. Na Zagrodę Młynarską składają się 4 zabytkowe obiekty, które zostały przeniesione z terenu województwa łódzkiego i są to: dwór z miejscowości Nagórki, dwa wiatraki – koźlaki z Chorzepina i ze Zbylczyc, oraz chałupa ze Skotnik, a także kopia stodoły z Besiekier i budynek inwentarski z Uniejowa.
Dwór z miejscowości Nagórki pochodzi z lat 80. – XIX w. Został wzniesiony w konstrukcji drewnianej sumikowo – łątkowej, ściany szalowane deskami w układzie poziomym z imitacją boniowania. Dach jest kryty gontem świerkowym. Wnętrze zostało zaadoptowane na pokoje noclegowe dla turystów.
Wiatrak typu koźlak z miejscowości Zbylczyce, gmina Świnice Wareckie pochodzi z drugiej połowy XIX w. Obiekt został zbudowany w konstrukcji drewnianej, szkieletowej z możliwością obrotu całego budynku. Dach jest kryty gontem świerkowym. We wnętrzu znajduje się orginalne wyposażenie. Część wyposażenia, m.in. koło paleczne i złożenie kamieni młyńskich; pochodzi z wiatraka z miejscowości Sędziechów, gmina Kawęczyn. W wiatraku znajduje się muzeum młynarstwa. Jedną z atrakcji jest uczestnictwo w procesie produkcji mąki żytniej pod opieką kustosza. Natomiast w wiatraku z Chorzepina zostały urządzone pokoje noclegowe dla turystów.
Chałupa z miejscowości Skotniki, gmina Zgierz pochodzi z około połowy XIX w. Została wzniesiona w konstrukcji drewnianej sumikowo – łątkowej z narożami w formie „jaskółczego ogona”. Dach jest kryty strzechą słomianą. W chałupie znajduje się piec do wypieku chleba, a także na meble i przedmioty użytkowe. W chałupie została urządzana karczma gdzie są serwowane regionalne potrawy.
Budynek inwentarski z 1928 r. z Uniejowa jest kopią budynku znajdującego się w Uniejowie przy ul. Bł. Bogumiła 56. Wybudowany został z kamienia wapiennego, cegły ceramicznej pełnej i pokryty dachówką ceramiczną. W budynku mieści się kuchnia dla karczmy oraz boksy dla koni, gdzie turyści przyjeżdżający do Zagrody Młynarskiej z własnymi końmi, mogą tu przenocować i zostawić je, korzystając z term.
Stodoła stanowi kopię stodoły z około połowy XIX w, która znajduje się we wsi Besiekiery 5, gmina Grabów, powiat Łęczycki. Obiekt został wzniesiony w konstrukcji drewnianej sumikowo – łątkowej, pokryty strzechą słomianą. Jest to stodoła dwuklepiskową z czterema sąsiekami. W stodole znajduje się ekspozycja zabytkowych pojazdów konnych oraz bogata kolekcja dawnych narzędzi stolarskich i ciesielskich. W tym miejscu odbywają się warsztaty rzemieślnicze: kowalstwa, wikliniarstwa, garncarstwa, bukieciarstwa oraz imprezy folklorystyczne. Na terenie obiektu znajduje się zagroda z mini zoo.