Dawne Leschnau to miejscowość leżącą dokładnie na historycznej granicy Warmii i Mazur. Pierwsze wzmianki o tej wsi królewskiej pochodzą z 1755 r. Po zaborze Warmii w 1772 r. Leszno najpierw należało do parafii w Ramsowie, następnie w Bartołtach Wielkich.
W samym centrum na skrzyżowaniu dróg znajduje się interesująca kapliczka wybudowana w 1915, o czym informuje chorągiewka na dachu. Ta budowla należy do kiedyś bardzo powszechnych, a obecnie rzadko spotykanych przykładów łączenia murowanej kapliczki z osobną, zazwyczaj drewnianą dzwonniczką. Obecnie dzwonniczka to nowa konstrukcja z zachowanym starym dzwonkiem.
Kapliczka ta stanowi też pewien wzorzec indywidualnego opracowania form. Dotyczy to zwłaszcza wysokiego cokołu, który opina rząd arkad wspartych na kolumnach. Elewacja przepruta jest z trzech stron ostrołukowymi otworami, dodatkowo ozdobionymi pionowymi żłobkowanymi listwami, które imitują trzony kanelowanych kolumn. Wewnątrz umieszczono dużych rozmiarów figurę Maryjną. Kapliczka jest w bardzo dobrym stanie zachowania, nosi widoczne ślady świeżej renowacji.
Drugi taki obiekt umiejscowiony jest na kolonii wsi, na terenie prywatnej posesji, za ogrodzeniem, w otoczeniu zieleni. Pochodzi ona z początku XX wieku i przedstawia raczej zupełnie inny styl architektoniczny, nawiązując wyraźnie do prostych rozwiązań neogotyku. Kapliczka posiada zwartą bryłę z dwuspadowym dachem, elewacja frontowa to gładkie ściany rozczłonkowana jedynie przez dwie nisze. To typowa kapliczka o charakterze przydomowym i tak zapewne traktowana jest przez właścicieli gospodarstwa.