Przy ruchliwej drodze w kierunku Chełma Śląskiego-Oświęcimia ( DW 934 ), na granicy dwóch dzisiejszych dzielnic Mysłowic: Brzęczkowic i Słupnej, niedaleko Centralnego Muzeum Pożarnictwa, za wiaduktem kolejowym, po lewej stronie postawiono inną niż standardowa a jednak kapliczkę poświęconą św. Annie. Miejsce nie jest wybrane powiedzmy drogą losowania Rady Miejskiej czy jej głosowania, a z uwagi na to, że w lipcu 1939 roku w budynku po karczmie urządzono tymczasowy kościół pw. św. Anny dla mieszkańców wspomnianych dzielnic.
Z ryciny widocznej na tabliczce pod postaciami św. Anny i małej Maryi wynika, że mógł być to budynek na planie zbliżonym do prostokąta przekryty dachem dwupołaciowym, bez jakichś zdobień architektonicznych. Ten tymczasowy kościół służył mieszkańcom do 1949 roku, kiedy to paręset metrów dalej zbudowano murowany kościół, ale pw. Matki Bożej Bolesnej.
W 2008 roku postanowiono na pamiątkę lokalizacji poprzednika kościoła pw. Matki Bożej Bolesnej postawić kapliczkę poświęconą św. Annie, a jednocześnie kościołowi pod tym samym wezwaniem. Kapliczka jest nietypowa, a więc nie reprezentuje typu: słupowego, wnękowego, czy domkowego. Na płycie, w środku której wykonano przezroczysty krzyż, siedzi postać św. Anny z małą Maryją. Obie postacie są wykonane wyjątkowo realistycznie z kamienia, który przypuszczam wytrzyma nacisk czasu co najmniej 100 lat.
Wykonawcą rzeźby był artysta plastyk, Krystian Myszor z Chorzowa. Kapliczka stoi w nasłonecznionym miejscu, w otoczeniu zielonych krzewów, co podkreśla jej walor artystyczny.