Czeszewo to duża wieś w gminie Miłosław, której historia sięga XIII wieku. Początkowa książęca osada w trakcie kilku wieków wielokrotnie zmieniała właścicieli. Posiadaczami dóbr byli m.in. Zarembowie, Jabłonowscy, książę orański i król Niderlandów. Na przełomie XIX i XX wieku właścicielami Czeszewa była pruska rodzina książęca von Sachsen-Meiningen. Historyczną spuściznę tworzą drewniany kościół św. Mikołaja, dworek z 2 połowy XIX wieku oraz barokowa karczma z XVIII wieku.
Czeszewska karczma to parterowy, rozłożysty budynek nakryty wysokim, czterospadowym, łamanym dachem polskim charakterystycznym w dobie baroku. Obiekt wzniesiono w konstrukcji szachulcowej, ale mury pokryto tynkiem. W latach 70-tych XX wieku karczma przeszła remont, a w ostatnich latach gruntowną renowację. Dzięki temu możemy podziwiać jeden z nielicznych zachowanych tego typu gościńców w Wielkopolsce. Obecnie działa tutaj restauracja o trafnej nazwie „Oberża”.
Stara karczma położona w centrum Czeszewa, w pobliżu kościoła, wpisana jest do rejestru zabytków decyzją 959/A z 05.03.1970 r. (identyfikator NID 657219).