W średniowieczu Trutnowo było miejscowością podległą biskupom warmińskim, następnie po I rozbiorze aż do początków wieku XIX wieś stała się własnością królewską. W późniejszym okresie tereny zostały podzielone i przejęte przez prywatnych właścicieli. Ze spisów wynika, iż na przełomie XIX i XX w. istniały tu trzy niewielkie majątki ziemskie, siedziby dwóch ulokowane były na oddalonych od wsi koloniach. Dobrze zachowany dworek usytuowany raczej bliżej Wozławek niż samego Trutnowa, to właśnie pozostałość jednego z takich miejsc.
Budowla o charakterze wiejskiej willi powstała w 1906 r. w stylu eklektycznym z elementami secesji i do dziś zachwyca urodą architektury. Jest to budynek murowany na podwalinie z kamienia polnego, parterowy z użytkowanym poddaszem i wzniesiony na rzucie litery L. Elewacje zewnętrzne zostały wykonane z czerwonej cegły klinkierowej o ozdobione detalem tynkowanym na biało, w części wschodniej o południowej znajdują się płytkie ryzality z ozdobnymi szczytami. Całość przykryto dachem wielospadowym z ceramiczną dachówką.
Dawniej w otoczeniu znajdowały się zabudowania gospodarcze i park, niestety park wycięto na początku lat 80 XX wieku, a po zabudowaniach pozostały skromne fragmenty. Ostatnim właścicielem majątku przed 1945 r. była rodzina Schwark, następnie do 1974 r. we dworze mieściła się szkoła podstawowa. W 2004 r. dwór z pozostałościami ogrodu wpisano do rejestru zabytków, a obecnie jest to własność prywatna.