Stojąca przy ul. Kilińskiego 83 (d. ul. Widzewska) willa miejska została wzniesiona około 1880 r. Niegdyś zapewne pełna uroku, a dziś mijana, niezauważana przez przechodniów. Zgryziona maksymalnie zębem czasu i do tego strawiona przez pożar w 2015 r. raczej nie jest magnesem przyciągającym wzrok. Eklektyzm w jakim została wybudowana oraz dwa popiersia jej właścicieli znajdujące się kiedyś na jej fasadzie możemy sobie dziś tylko wyobrazić. Do kogo należała ?
Spoglądając w dawną ewidencję nieruchomości, można przypuszczać, że należała do Antoniego Nau lub Karola Krause. Około roku 1910 pod tym adresem tj. Kilińskiego 81 i 83 funkcjonowała firma "Bracia Gerke", która to m.in. wybudowała piętrowy kantor oraz magazyny przędzy i wełny według projektu inżyniera technologa Leona Lubotynowicza.
Willa była wpisana do ewidencji zabytków i trwało już postępowanie o wpisanie jej do rejestru zabytków. Jaki będzie jej dalszy los ? Czas pokaże ...
Ciekawostki: Pod w/w adresem w latach 1930-1931 funkcjonowała stacja beznzynowa firmy "Polmin" (Państwowa Fabryka Olejów Mineralnych). W latach 1936-1937 czesalnia czyściwa Jakuba Monata. W roku 1936 herbaciarnia Marii Rembalskiej. Firma "Wzór" Ireny Nowackiej i S-ki.