Prostokątny rynek w Strzyżowie ukazuje typowy układ urbanistyczny małego galicyjskiego miasteczka. Na rynku oraz w przyległych uliczkach stoją pożydowskie, przeważnie jednopiętrowe kamieniczki. Większość z nich została przebudowana w II -giej połowie XX wieku. Na kilka z nich warto zwrócić uwagę.
Była kamienica Wyżykowskich, w której mieścił się szynk stoi pod nr 3.
Tuż obok pod nr 2 stoi kamienica, w której urodził się farmakolog Wilhelm Zajączkowski. Na fasadzie tej kamienicy wmurowana jest tablica pamiątkowa. Natomiast przy ul. Rynek 28 stoi najstarszy dom na rynku. Jest to tzw. Dom Wójtowski (Kamienica wójta Głoda) wzniesiona w 1600 roku.
Rynek nie posiada tradycyjnego ratusza stojącego w centrum. Ratusz bowiem padł pastwą płomieni na przełomie XVII/XVIII wieku. W 2013 roku zakończyły się prace związane z rewitalizacją strzyżowskiego rynku. Podczas tych prac odnowiono kilka zabytkowych kamienic. W centrum na płycie rynku zaznaczono zarys ratusza oraz dawnej studni miejskiej.
Nad miejscowością, rynkiem oraz mieszkańcami czuwa patron miasta św. Michał Archanioł. Jego pomnik został wzniesiony na skraju strzyżowskiego rynku w 2005 roku.