Szczawnik, to niewielka wieś położona na wysokości 520 – 620 m n.p.m. w dolinie potoku Szczawnik. Największym zabytkiem jest niewątpliwie dawna cerkiew greckokatolicka z 1841 r z kompletnym ikonostasem. Warto też zwrócić uwagę na znajdujące się tutaj kapliczki. Dwie kapliczki zostały postawione na początku i na końcu wsi. Wg wierzeń miały chronić mieszkańców przed przedostaniem do wioski zarazy lub innych chorób.
Pierwsza kapliczka stoi przy wjeździe do wsi od strony miejscowości Złockie. Kapliczka zbudowana jest na niewielkim pagórku. Jest to obiekt wzniesiony na planie kwadratu, murowany, tynkowany i nakryty czterospadowym dachem krytym blachą i zwieńczony ozdobnym metalowym krzyżem. Kapliczka nie posiada okien. Wejście do kapliczki zwieńczone łukiem i zamknięte ładną metalową kratą. Na przyściennym ołtarzu stoją trzy figurki Matki Bożej, a na ścianach wiszą obrazy w tym obraz z wizerunkiem papieża Jana Pawła II.
Druga kapliczka usytuowana jest na końcu wsi i jest podobna do pierwszej. Zbudowana jest na planie kwadratu,murowana, otynkowana oraz nakryta czterospadowym dachem zwieńczonym krzyżem. Wejście do kapliczki zwieńczone łukiem i zabezpieczone drzwiami wykonanymi z drewnianych stylizowanych szczebli. Wewnątrz na przyściennym ołtarzu stoi figura Matki Bożej, a na ścianach wiszą obrazy z wizerunkami świętych.