Promenada jest mysłowicką ulicą spacerową o wyjątkowej historii. „Narodziła się” pod koniec XIX w. (ok.1870 r.). Początkowo była zwykłą ścieżką biegnącą wzdłuż Czarnej Przemszy od okolic dworca kolejowego w rejon dworu Sułkowskich. Z chwilą utworzenia Trójkąta Trzech Cesarzy stała się główną aleją spacerową prowadzącą w kierunku „Jęzora”, czyli miejsca gdzie łączą się wody Białej i Czarnej Przemszy i gdzie schodziły się granice trzech mocarstw zaborczych.
Ścieżkę poszerzono i obsadzono drzewami liściastymi, pozostawiając wolny zielony teren rozciągający się w kierunku rzeki. Klony, jawory, lipy, kasztanowce i graby tworzą dziś cienistą (zwłaszcza latem) aleję. Niegdyś spacerowały nią tłumy turystów przyjeżdżających z całej Europy. Magnesem był bardzo dobrze zagospodarowany Trójkąt Trzech Cesarzy. Przed I wojną odwiedzało go kilka tysięcy osób tygodniowo. Do ich dyspozycji była wieża widokowa (wieża Bismarcka), winiarnia, do której przechodziło się po specjalnie wybudowanym pieszym mostku, wycieczkowe parostatki… Promenada tętniła życiem. Jedną z dodatkowych atrakcji było źródełko wypływające ze zbocza mniej więcej w połowie jej długości.
Dziś w dalszym ciągu jest to miejsce lubiane przez mysłowiczan. Promenada rozpoczyna się od Przewiązki a kończy w okolicach bramy prowadzącej kiedyś do dworu Sułkowskich. W jej ciągu warto zobaczyć pomnik poświęcony ofiarom Tymczasowego Więzienia Policyjnego, kompleks boisk sportowych MOSiR-u z tablicą poświęconą poległym i zmarłym w latach 1906-1931 członkom KS 06 Lechia Mysłowice, źródełko i stojący obok niego stary krzyż.