Prawosławna cerkiew parafialna w Puchłach bywa nazywana najpiękniejszą na Podlasiu. Powstała w latach 1913-19 na miejscu wcześniejszej i jest trzecią z kolei świątynią zbudowaną w tym miejscu. Jej budowa wiąże się z kultem cudownego obrazu Matki Bożej Opiekuńczej, który miał się pojawić na rosnącym w tym miejscu drzewie.
Po raz pierwszy ikonę wspomniano w XVI w., kiedy cierpiący na obrzęk nóg mężczyzna, modląc się do niej żarliwie uzyskał uzdrowienie. Wzniesiono wówczas w tym miejscu cerkiewkę, w której umieszczono cudowny wizerunek. Legenda głosi, że od opuchlizny określanej tutaj słowem „opuchli”, miejscowość nazwano Puchłami. Bardziej prawdopodobne jednak jest, że wywodzi się od nazwiska Puchłowscy, wspominanego w najwcześniejszych źródłach i występującego w spisach mieszkańców jeszcze w XIX w.
Cudowna ikona spłonęła razem ze świątynią w 1771 r. Ta, którą oglądamy we wnętrzu dzisiaj, napisana została dziesięć lat później. Dzisiejsza polichromia pochodzi z lat 60. XX wieku. Pierwszą cerkiew zniszczył huragan z 1754, druga spłonęła w 1771 r., trzecia wybudowana w 1798 r. z czasem stała się zbyt mała, więc w 1913 rozpoczęto budowę nowej. Obecną drewnianą cerkiew zbudowano na planie krzyża, ma trzy ganki. W 2014 r. jej elewację pomalowano na kolor maryjny – niebieski.
Warto wiedzieć: W otaczającym świątynię murze znajduje się grobowiec dawnego proboszcza Grzegorza Sosnowskiego i jego żony Leoniły. Księża Grzegorz i Flor Sosnowscy założyli w II połowie XIX w. sieć szkółek parafialnych (spośród 15 szkółek istniejących wtedy w Diecezji Litewskiej, aż 4 znajdowały się w parafii puchłowskiej).