W miejscu, gdzie w 1975 roku postawiono czołg T-34 będący Pomnikiem Braterstwa Polsko-Radzieckiego, w 2004 roku, po jego zdemontowaniu i zamiarze zezłomowania pomnika, postanowiono postawić pomnik poświęcony księciu Władysławowi I Opolczykowi, będącego założycielem Żor i w ten sposób podziękować mu za to.
Rzeźba księcia Władysława I Opolczyka została wykonana przez żorskiego artystę, Leszka Zbożila. Postać księcia liczy sobie 3 metry wysokości i została wykonana w kamieniu. Rzeźba ukazuje księcia jako potężnego władcę księstwa opolsko-raciborskiego, za rządów którego m. in. księstwo uniknęło ponownego podziału między książętami górnośląskimi. Był ostrożny w zawieraniu sojuszów; chociaż popierał króla węgierskiego, brał udział w najeździe na Morawy w 1253 roku, jednak za pewne regulacje graniczne w 1260 roku stał się sojusznikiem królów czeskich. Mimo to, uważa się go za władcę stabilnego, założyciela wielu miejscowości, później miast na terenie historycznego Górnego Śląska.
Książę Władysław siedzi jakby na tronie książęcym, z mieczem i w hełmie założonym na głowę. Można mieć wrażenie, że przyjął pozę typowego władcy piastowskiego, wszak pochodził on co prawda ze śląskiej linii Piastów, ale jednak to byli Piastowie. Ubrany jest w płaszcz ze stalowymi naramiennikami, może chroniącymi go od ewentualnego ciosu nieprzyjaciela.
Autor rzeźby ukazał postać księcia, jako potężnego mężczyznę z brodą. Ta broda mogła "towarzyszyć" często władcom w okresie średniowiecza. Zresztą z nią także przedstawiani są m.in założyciele dynastii Piastów: książę Polan Mieszko I, jego syn Bolesław I Chrobry, już jako król, a dalej ich następcy.
Mając na uwadze atrybuty lokalizacyjne i obronne Żor, książę opolski Władysław wydał w Raciborzu w dniu św. Macieja (24 lutego) 1272 roku dokument nadający rycerzowi Chwaliszowi wieś Ściernie na ziemi pszczyńskiej w zamian za odstąpienie rycerskiej wsi Żory. Jest to dokument, świadczący o działaniach księcia, by dotychczasową żorską wieś podnieść do rangi obronnego miasta CIVITAS SARI. Prawa miejskie Żorom zostały nadane 25.02.1272 roku, przez księcia Władysława I Opolczyka i są nim do chwili obecnej.