Opuszczając Racławice Śląskie, jadąc prosto w kierunku Laskowic, albo jadąc z DK 40 w kierunku Prudnika lub Białej, we wspomnianej miejscowości Laskowice skręcając w prawo, potem jadąc przez Olszynkę, dojedziemy do małej wsi Słoków, a w niej, zaraz przy wjeździe, po lewej stronie, niemal na zakręcie, widoczny jest dawny spichlerz dworski, a przy nim nawet ładna kapliczka, datowana na XVIII wiek.
Kapliczka została zbudowana na planie zbliżonym do kwadratu. Jest murowana, otynkowana, przekryta dachem wieżowym, przechodzącym w kształt małej dzwonnicy na sygnaturkę, stąd też powszechnie budowla nazywana jest kapliczką-dzwonnicą. W małej dzwonnicy pierwotnie znajdował się odlany w 1768 roku, we Wrocławiu, mały dzwon o średnicy 46 cm, skonfiskowany w 1943 roku na cele wojenne. Dzwon ten ocalał, ale nie wisi na małej dzwonnicy w Słokowie, tylko w pobliżu Hamburga, zresztą gdzie został znaleziony, jednak postanowiono po wojnie go tam zostawić w pobliżu Königswinter. Obecny dzwon jest darem Gminnej Spółdzielni “Samopomoc Chłopska” w Lubrzy, z 2010 roku.
W elewacji frontowej wykonano podłużną wnękę, przypominającą swym kształtem kościelną absydę, w której umieszczono figurę św. Jana Nepomucena, przypuszczalnie pochodzącą z XVIII wieku, na co wskazuje podobieństwo wykonania rzeźby, porównując ją powiedzmy, z rzeźbą w Izbicku, obok miejscowego kościoła, czy w Siedlcu (niedaleko DW 409, relacji Strzelce Opolskie-Gogolin). Powyżej otwartej wnęki z rzeźbą św. Jana Nepomucena, widoczna jest mała, przeszklona bruzda, otoczona profilem, w kształcie różnych zaokrągleń. W tejże bruździe umieszczono obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Dostępne informacje milczą na temat tego obrazu, kto jest jego autorem i skąd się wziął w kapliczce. Naroża kapliczki są zaokrąglone, co może wskazywać na okres barokowy jej wykonania. Górną jej część wieńczy schodkowy gzyms wieńczący.
Czytając dzieje wsi, które i tak są dostępne w formie niezbyt obszernej, można odnieść wrażenie, że kapliczka miała szczęście podczas działań wojennych w 1945 roku, kiedy na terenach Śląska Opolskiego toczyły się ciężkie walki. Znajdujący się za dawnym spichlerzem i kapliczką dwór (bądź pałacyk), ok. 1945 roku został spalony w niewyjaśnionych okolicznościach, po czym później wysadzono jego resztki (w latach 60. XX wieku) decyzją ówczesnych władz, mimo wpisania go do “Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce”.