Pierwsze i chyba jedyne w Polsce muzeum PGR-u otwarto 22 lipca 2008 r. w dawnym budynku socjalnym bolegorzyńskiego Kombinatu Rolnego. Państwowe Gospodarstwo Rolne utworzono tu w 1968 r., wtedy jeszcze w Grabinku (Bolegorzyn dopiero od 1992 r.). Specjalizowało się w hodowli owiec. Kiedy nadszedł kapitalizm z gospodarką rynkową, skończyła się pegeerowska stabilizacja.
Niełatwo było znaleźć się w nowej rzeczywistości, mieszkańcom Bolegorzyna jednak się udało. Po kilkunastu latach od likwidacji PGR-ów, w wyremontowanym budynku socjalnym, który mieścił kiedyś przedszkole, stołówkę i zakładową świetlicę uruchomiono na parterze miejsce spotkań mieszkańców czyli świetlicę wiejską. Piętro stało puste, ale i ono doczekało się lepszych czasów. Rada Sołecka do spółki z Stowarzyszeniem Inicjatyw Społeczno Gospodarczych Powiatu Drawskiego wpadła na pomysł, by „na przeszłości zbudować przyszłość”. Wspólnymi siłami bolegorzynian, przy wsparciu funduszy uzyskanych w ramach programu „Nasza wieś, naszą szansą” przeprowadzono remont pomieszczeń na piętrze, po czym wypełniono je mnóstwem eksponatów. Ich ilość nieustannie się rozrasta a każdy niemal działa jak wehikuł czasu – oczywiście dla tych nieco starszych turystów, młodsi doczytają się wszystkiego z wyczerpujących tabliczek informacyjnych.
Czegóż tam nie ma? Golarka do strzyżenia owiec, centryfuga (urządzenie do oddzielania śmietany od mleka), przyrząd do wycieleń, aparat do pędzenia bimbru, liczydła, kręciołki, maszyny do liczenia i pisania, dalekopisy, oryginalne pegeerowskie dokumenty, kroniki, dyplomy, całe mnóstwo przyrządów domowego użytku, wspaniałe maszyny rolnicze… zresztą zobaczcie sami. Naprawdę warto!
Muzeum jest czynne w sezonie letnim (od 1 czerwca do 30 września) we wtorki i czwartki 10:00-12:00 oraz 15:00-18:00 a w soboty i niedziele 15:00-18:00. Poza sezonem tylko w środy od 11:00 do 16:00. Wstęp wolny, ale w muzeum znajduje się skarbonka, do której warto wrzucić parę groszy, aby umożliwić zakup kolejnych eksponatów (zwłaszcza maszyn rolniczych).