Mimo, że pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1346 roku we wsi przez kilka wieków nie było kościoła. W roku 1789 została wzniesiona kaplica modlitewna mająca od około 1845 r. status kaplicy mszalnej. Obecnie jest to kościół pw. Św. Jana Nepomucena. Kościół usytuowany jest na stoku powyżej Gościńca Lutyckiego.
Jest obiektem murowanym zbudowanym na planie prostokąta z węższym i półkoliście zamkniętym prezbiterium. Świątynia nakryta jest dachem dwuspadowym krytym blachą, nad którym góruje sygnaturka nakryta hełmem zwieńczonym krzyżem. Wejście do kościoła półokrągło zamknięte i zabezpieczone metalową kratą i drobną siatką.
Wyposażenie świątyni to przede wszystkim: rokokowy ołtarz główny z umieszczonym w centrum obrazem przedstawiającym klęczącego Jana Nepomucena adorującego Matką Boską z dzieciątkiem Jezus, ponad 100 – letnie organy oraz obrazy i figury świętych na przyściennych konsolach.
Warto wiedzieć:
Miejscowy kościół jest miejscem, w którym odbywają się imprezy muzyczne. Zawdzięcza to organom, które zostały poddane gruntownej konserwacji, przeprowadzonej w ramach obozu naukowego przez studentów i pracowników Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem profesora Juliana Gembalskiego. Pierwszy koncert organowy miał miejsce w 2005 r.
W 2006 roku z udziałem śpiewaczki Elżbiety Grodzkiej-Łopuszańskiej nagrana została płyta pt. "Organy kościoła św. Jana Nepomucena w Lutyni". Na płycie znalazły się utwory organowe w wykonaniu prof. Juliana Gembalskiego: Bacha, Pachelbela, utwory staropolskie i improwizacje.