Kamienica zwana „Domem Gutenberga” znajduje się przy głównej ulicy Barlinka (ul. Niepodległości 17). Wpada w oko ponieważ jej fronton ozdobiony jest popiersiem wynalazcy pierwszej przemysłowej metody druku. Kiedyś mieściła się w niej drukarnia, księgarnia i wydawnictwo, za którego sprawą w latach 1867 -1944 ukazywał się „Kurier Generalny dla Barlinka, Pełczyc i okolic”.
W tym samym budynku, tyle, że od strony ul. Paderewskiego znajduje się wejście do Muzeum Regionalnego. Placówka nie jest specjalnie wielka, mimo to naprawdę warto ją odwiedzić. Na parterze ciekawie zaaranżowano ekspozycję dotyczącą dawnego Barlinka. Zwracają uwagę makieta i diorama stacji kolejowej ( w 1898 r. okrzyknięto najpiękniejszym dworcem Nowej Marchii). Czujemy się tutaj, jakbyśmy spacerowali barlinecką uliczką „wyzierającą” z reprodukcji starych pocztówek, pełną nawiązujących do przeszłości miasta eksponatów.
Kolejną salę poświęcono nieistniejącej już leśnej gospodzie (Waldschenke) ale znajdziemy tu też prawdziwa ciekawostkę – wykonane ze złota najmniejsze na świecie kijki do nordic walking . Mają raptem 17,5 mm długości i ważą 0,06 g.
Następne sale wypełniono tematycznymi eksponatami etnograficznymi. Jest zakład krawiecki i warsztat szewski, kącik pralniczy i fragment wnętrza chaty z przełomu XIX/XX w. Jest też wystawa archeologiczna oraz „Salonik królowej Puszczy Barlineckiej” (wybierana co roku), z makietą tego kompleksu leśnego. Nie można też pominąć wyjątkowo ciekawej, wręcz unikatowej ekspozycji poświęconej urodzonemu w Barlinku mistrzowi szachowemu Emanuelowi Laskerowi .
W ramach tzw. „Muzeum Café”, w klimatycznych wnętrzach organizowane są spotkania z ciekawymi ludźmi a od 1993 r. z inicjatywy muzeum odbywają się w Barlinku plenery ceramiczno-malarskie, których efekty prezentowane są później w salach na piętrze.
Przed samym wejściem do muzeum urządzono zielony skwerek ze stolikiem szachowym i dwoma ławkami. Można rozegrać tam partyjkę szachów pod bacznym spojrzeniem mistrza szachowego, którego popiersie umieszczono tuż obok.
Warto wiedzieć:
W sąsiedztwie muzeum znajduje się bardzo dobrze zaopatrzone i prowadzone przez prawdziwych pasjonatów Centrum Informacji Turystycznej (ul. Paderewskiego 7).