Trojak (766 m n.p.m.) to rozległy szczyt w Górach Złotych wznoszący się nad uzdrowiskową częścią Lądka-Zdroju. Na szczyt prowadzą znakowane szlaki turystyczne, którymi mozolnie wspinali się kuracjusze, gdyż w przeszłości wspinaczka na szczyt była jedną z zalecanych kuracji. Dla bezpieczeństwa kuracjuszy już w XIX wieku na skale wykonano barierę ochronną i drewniane schody, a pod skałą wzniesiono altanki. Obecnie niebywała atrakcja dla wszystkich przybywających tu kuracjuszy i turystów. Platforma widokowa jest zabezpieczona jak przed wiekami, niestety po altankach nie ma śladu.
Górna część szczytu zbudowana jest z gnejsów wystających ze stoku tworząc ciekawe formy skalne atrakcyjne turystycznie i wspinaczkowo. Dla wspinaczy wytoczono na nich około 80 dróg wspinaczkowych. Grupę skał na szczycie Trojaka tworzą: Trojan, Skalny Szyb, Skalny Mur, Trzy Baszty i Skalna Brama.
Największym powodzeniem wśród turystów cieszy się Trojan – piękny, rozbudowany, gnejsowy masyw o płaskim wierzchołku i wysokości 27 m. Płaski wierzchołek skały tworzy platformę widokową, z której rozciąga się przepiękna panorama miedzy innymi na: Góry Bialskie, Masyw Śnieżnika, Góry Bystrzyckie, Orlickie, Stołowe oraz część Stronia Śląskiego i rozciągający się poniżej Lądek-Zdrój.
Kolejną skałą, która robi wrażenie to Skalna Brama – duża szczelina skalna utworzona przez dwie równoległe skały rozdzielone stromym przejściem o długości około 27 m. Skały nad szczeliną przez którą wytyczony jest szlak turystyczny wznoszą się na wysokość 22-30 m. Pomiędzy Trojanem a Skalną Bramą znajdują się: Skalny Szyb o wysokości 10 m, Skalny Mur, grupa skał gnejsowych o długości około 100 m i wys. 10-14 m oraz Trzy Baszty – grań o wysokości 9 m, szer. 5-8 m i dł. 19 m.