Niewątpliwą atrakcją Inowłodza (powiat tomaszowski) jest romański kościół p.w. św Idziego ufundowany w XI w. przez Władysława Hermana (wielokrotnie niszczony; odbudowany w 1938 r. na życzenie prezydenta R.P. Ignacego Mościckiego i jego małżonki Marii) do którego podążają turyści, raczej nie zwracając uwagi na niewielki cmentarz, znajdujący się tuż obok świątyni.
Nekropolia ta została założona w XIX w. i raczej nie znajdziemy na niej monumentalnych obiektów sepulkralnych. Ale pośród nowych nagrobków dostrzec można kilka bardzo starych, na które warto zwrócić uwagę. Na cmentarzu odnajdziemy również m.in. mogiłę zbiorową 30 mieszkańców Inowłodza, rozstrzelanych 9 lutego 1944 przez hitlerowskiego okupanta oraz grób powstańca warszawskiego z batalionu "Kiliński", poległego za ojczyznę 1 sierpnia 1944 r.
Ciekawostka:
Prawdopodobnie cmentarz w Inowłodzu jest ostatnim miejscem pochówku mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala" (ciało majora było dwukrotnie w tajemnicy przenoszone). W kwietniu 2016 r. Fundacja "Honor, Ojczyzna" im. Majora Władysława Raginisa we współpracy ze Stowarzyszeniem "Wizna 1939" oraz programem telewizyjnym Adama Sikorskiego "Było, nie minęło" przeprowadziła trzeci etap poszukiwań szczątków legendarnego majora "Hubala". Odnalezione części kości zostały przekazane do badań DNA.