Wotum Władysława Hermana
Kościół pw. św. Idziego w stylu romańskim został wybudowany na przełomie XI i XII w. z inicjatywy Władysława Hermana, jako wotum dziękczynne za narodziny syna Bolesława. Do budowy użyto miejscowego twardego piaskowca żelazistego.
Kościół pobudowano, jak prawie wszystkie budowle romańskie, na osi wschód-zachód. Składa się z jednoprzestrzennej nawy w kształcie wydłużonego prostokąta zakończonego od wschodu półkolistą absydą, a od zachodu okrągłą wieżą. Zachodnia część nawy mieści emporę, wspartą na słupie środkowym i przyściennych pilastrach połączonych arkadami. Empora otwiera się na nawę przeźroczem arkadowym w postaci dwóch triforiów. Przy północnej ścianie świątyni znajduje się zakrystia, dobudowana w późniejszym okresie w stylu barokowym.
Pierwotnie kościół służył jako kaplica. Następnie w związku z rozwojem osadnictwa stał się kościołem parafialnym. Funkcję tę pełnił do 1520 r., kiedy to w Inowłodzu wybudowano drugi kościół pw. św. Michał Archanioła i tam przeniesiono siedzibę parafii.
W czasie I wojny światowej kościół poważnie ucierpiał. Generalnej konserwacji i rekonstrukcji dokonano w latach 1936-1938. Podczas II wojny światowej zniszczeniu uległa wieża, która w niedługim czasie została odbudowana. Kościół jest jednym z obiektów na "Szlaku Romańskim". W jego sąsiedztwie znajduje się taras widokowy z rzeźbami Władysława Hermana i księcia Bolesława.