Jadąc od strony Golejowa do Starej Grabowni (dawnej wsi - dziś jednej z dzielnic Rybnika), przy głównej ulicy Wiktora Poloczka stoi dość ładna kaplica. Nie jest to aż tak stara budowla, bo liczy sobie ( 2016 r ) zaledwie 111 lat... Została zbudowana w 1905 roku ze składek zamożnych miejscowych gospodarzy, a poświęcono ją świętemu Urbanowi I - papieżowi, patronowi m. in. rolników i dobrych urodzajów.
Kaplica jest murowana, nieotynkowana, zbudowana w stylu nawiązującym do neogotyku. Została przekryta dachem dwupołaciowym pokrytym współczesnym gontem. Na styku połaci osadzona została nieduża, strzelista wieżyczka na sygnaturkę, przekryta daszkiem wieżowym. Elewacja frontowa jest najbardziej zdobioną z wszystkich elewacji.
Otwór wejściowy został zakończony półokrągłym łukiem. W otworze osadzono współczesną już stolarkę drzwiową, pełną, dwuskrzydłową. Nad nią wykonano nadświetle zwieńczone tak, jak otwór wejściowy. W tzw. kluczu, u styku dwóch „ramion” łuku widoczna jest data „1905”. Po bokach otworu wejściowego, wykonano dwa krzyże z cegły. Nad łukiem wykonano ząbkowany gzyms kordonowy otaczający bryłę wzdłuż okapu. Naroża elewacji głównej, zostały zakończone sterczynami w kształcie małych wieżyczek, przekryte małymi daszkami wieżowymi, zakończone iglicami.
Na środku ścianki szczytowej umieszczono Oko Opatrzności w okrągłym okienku, zaś po bokach, w płytkich, przeszklonych wnękach umieszczono: po lewej stronie (od patrzącego) figurkę św. Józefa z Dzieciątkiem, a po prawej - figurkę św. Floriana. Na styku połaci ścianki szczytowej został jakby „nałożony” element przypominający kształt litery „M”.
Wewnątrz kaplicy może znajdować się figura lub obraz z postacią św. Urbana I, papieża, ale są to tylko domniemania, gdyż kaplica na co dzień nie jest dostępna dla turystów, czy wycieczkowiczów. Ciekawostką może być fakt, że podczas remontu kaplicy w latach 1995-96, w wieżyczce na sygnaturkę znaleziono zalakowaną butelkę z tekstem ( jest to tekst w oryginalnej pisowni ) o treści: „Grabownia 19 maja. Jest wybudowano kaplica na Grabowni. Fundatorowie ( …). Ta Kaplica kosztowała 1000 Marek. Na ten czas będący ksiądz Fararz Franciszek Brudniok w Rybniku a Biskup Kardynał Georg Kopp we Wrocławiu, Cesarz Niymiecki Wilhelm II w Berlinie, a Pisorz tego pisma Maciej Fross”...