Niewielka wieś Trzebina od 1670 r. należała do zakonu bożogrobców, których siedziba znajdowała się w Nysie. Bracia władali majątkiem do 1810 r. kiedy to na mocy edyktu likwidacyjnego króla Fryderyka Wilhelma III z 30.10.1810 r. doszło do kasaty wszystkich zakonów na terenie Śląska. Zanim jednak doszło do kasaty zakonu, bożogrobcy pozostawili po sobie wiele śladów. Wśród nich jest kilka zabytków małej architektury sakralnej jakimi są niewątpliwie kapliczki. Jedną z nich miała być kapliczka wzniesiona przy murze dawnej bramy zamkowej.
Sądzono, iż została wzniesiona w 1756 r. Świadczyła o tym kamienna tablica umieszczona w mensie ołtarzowej, której treść w języku polskim brzmi „Antoni Oktawian hrabia von Neuhauss przełożony braci krzyżowych rok 1756”. Hrabia von Neuhauss przewodził zgromadzeniu bożogrobców w Nysie. Przebywał również w ich majątku w Trzebini gdzie z jego inicjatywy doszło do remontu lub rozbudowy miejscowego dworu, co udokumentowano na wspomnianej kamiennej płycie.
Do kapliczki trafiła znacznie później. Jak się bowiem okazało kapliczka została wzniesiona w 1910 r. przez ówczesnego właściciela majątku w Trzebini Johanna Schleinschoka. Rok budowy kapliczki jest wyryty nad drzwiami wejściowymi. Kapliczka przylega do muru zamkowego od strony drogi. Została zbudowana na planie prostokąta, jest murowana, otynkowana i nakryta dwuspadowym dachem zakrytym od frontu ozdobnym szczytem.
Ściany kapliczki ozdobione są parami pilastrów oraz gzymsem oplatającym kapliczkę poniżej okapu dachu. W ścianach bocznych wykonane są prostokątne otwory okienne zwieńczone łukiem. Do środka prowadzą przeszklone drzwi również zwieńczone łagodnym łukiem. Elewacja frontowa ozdobiona jest wspomnianym szczytem naśladującym elementy attyki muru zamkowego z krzyżem łacińskim, znakiem bożogrobców oraz wspomnianym rokiem 1910. Wewnątrz kapliczki nad przyściennym ołtarzykiem zawieszony jest obraz przedstawiający św. Jerzego walczącego ze smokiem.