Patrząc na budynki stanowiące tkankę miasta, nie myślimy o ich pierwotnym przeznaczeniu. Skupiamy się nad teraźniejszością, nie zagłębiając się w przeszłość. O ich fabrycznej metryce nie milczą jedynie archiwa. Takim przykładem mogą być budynki na posesji przy ul. Zamenhofa 10 ( dawna ul. Rozwadowska).
W 1888 r. Henryk Szmidt wybudował dom z mansardą wg. planów architekta Hilarego Majewskiego. Na początku lat 90 XIX w. Julian Domański wystawia dwupiętrowy dom wraz z oficyną na rogu ulic Rozwadowskiej i Wólczańskiej. Od roku 1896 istniała przędzalnia bawełny należąca do Anszela Feinmana który zatrudniał 100 robotników prowadząc działalność do 1905 roku. Pałeczkę po nim przejął Leja Feinman. Prowadził do 1913 r. fabrykę wyrobów dzianych, produkując bieliznę trykotową. Ciąg dalszy nastąpił gdy "zainstalowali" się tutaj panowie Margulies i Wolman, którzy posiadali mechaniczną wytwórnię pończoch. Od 1927 r. zakład przenieśli na ul. Południową 67 (obecnie ul. Rewolucji 1905 r.).
Przed wybuchem I wojny światowej właścicielami posesji byli, Józef Niedźwiedziński i Henryk Roman Dziembor, prowadzący zakład przy ul. Zagajnikowej 67. W dwudziestoleciu międzywojennym funkcjonowało tu kilkanaście przedsiębiorstw m.in. Mechaniczna Wytwórnia Wyrobów Dzianych Ryszarda Frankusa, Mechaniczna Pończoszarnia Jakuba Pfeffera czy Mechaniczna Wytwórnia Nici do Szycia i Haftu, której właścicielem była firma "Werbena" S-ka z o. o. O rozkosze podniebienia dbały, jadłodalnia Augusta Foerstera i kawiarnia Stanisława Sobalskiego.
Po 1945 r. działa na tej posesji Wytwórnia Zwijek i Opakowań Papierowych "TUTKA", Ericha Steinke, która została przejęta przez Łódzkie Zakłady Wyrobów Papierowych. Obecnie dawne budynki stojące na samym rogu ulic Rozwadowskiej i Wólczańskiej zostały wyburzone. Pod adresem Zamenhofa 10 funkcjonuje m.in. Regionalna Izba Obrachunkowa.