W niewielkiej wsi Siedlątków (ok. 181 mieszkańców), która od XV do XVII w. posiadała prawa miejskie (dokumenty historyczne z 1472 r. już o tym wspominają) zachował się wiatrak typu koźlak.
Pochodzi z II poł. XIX w. i pierwotnie pracował w Zduńskiej Woli. W 1902 r. kupił go Graczyk i przeniósł w obecne miejsce. Kolejnymi jego właścicielami było małżeństwo Leon i Janina Rosińscy. Następnie, od 1931 r. należał do Kazimiery Pokorskiej, a od 1938 r. do Franciszka Stefaniaka i w rękach tej rodziny jest do dziś (w tym też roku zamontowano w wiatraku walce z młyna z Poddębic).
W okresie II wojny światowej młyn był w rękach Niemca (pan Stefaniak musiał opuścić gospodarstwo). Po zakończeniu działań wojennych wiatrak powrócił do rodziny Stefaniaków i pracował do 1954 r. W 1964 r. zdjęto mu skrzydła napędowe, a w to "miejsce" zamontowano silnik elektryczny napędzający mlewnik walcowy (Fabryka Maszyn A. Drebert i S-ka sp. z ogr. por. Poddębice).
Pomimo tego, że jego obecny wygląd raczej nie zachwyca i można rzec, że jest w stanie destrukcji to wnętrze zadziwia bardzo dobrym stanem zachowania i pachnie świeżą mąką. Wiatrak jest wpisany do rejestru zabytków pod numerem 333/12/86 z 1986.10.03
Należy wiedzieć:
Wiatrak znajduje się na niewielkim wzgórzu (droga polna, wąska, trudny dojazd - lepiej powędrować pieszo), na prywatnej posesji ! Zamiar wejścia na nią i chęć fotografowania należy uzgodnić z właścicielem.