Christian Wilhelm Werner (oficjalnie używał drugiego imienia) urodził się w Warszawie 3 marca 1794 r. (zm. 25 maja 1842 r. w Ozorkowie) i już jako dwudziestoparolatek był uważany za specjalistę w dziedzinie farbowania tkanin. Do Ozorkowa przybył około roku 1820 za sprawą Ignacego Starzyńskiego (właściciel wsi - osady sukienniczej/miasta Ozorkowa). Otrzymał wówczas parcelę przy ul. Wigury 3 (dawniej ulica Browarna; teren folwarku Strzeblew poza granicami Ozorkowa) i w kwietniu 1821 r. zaczął budowę murowanej farbiarni oraz drewnianego domu.
Dom po śmierci małżeństwa Wernerów stał się własnością ich córki Heleny. Kolejną właścicielką była córka wspomnianej Heleny – Zofia, która to weszła w związek małżeński z cenionym lekarzem Adolfem Legisem. Legis mieszkał w drewniaku do swojej śmierci w 1934 r.
Warto wiedzieć:
Głównym barwnikiem używanym przez Wernera było indygo - niebieski barwnik stosowany już w starożytnych Indiach. Jego farbiarnia w 1830 r. była uważana za najlepszą w Królestwie Polskim. Werner był główną osobą finansującą budowę kościoła ewangelickiego Dwunastu Apostołów Jezusa Chrystusa, co upamiętnia stosowna tablica wewnątrz świątyni.
Źródła informacji: „Architektoniczne walory Ozorkowa”, red. Danuta Trzcińska, Ozorków 2011, Ozopedia.