Cmentarz wojskowy usytuowany jest za sanktuarium św. Jana z Dukli. Cmentarz składa się z dwóch sektorów.
W pierwszym sektorze, na który wchodzi się przez murowaną z kamiennych bloczków bramę spoczywa około 10 tysięcy żołnierzy radzieckich i czechosłowackich poległych we wrześniu 1944 r. Spoczywają tu również Polacy z Kresów Wschodnich wcieleni do sowieckiej armii. W centralnym miejscu cmentarza znajduje się pomnik leżącego żołnierza wykonany przez Stanisława Pomprowicza z Krosna.
Przed pomnikiem położone są trzy tablice z napisami w językach rosyjskim, polskim i czeskim o treści "CHWAŁA BOHATEROM ARMII RADZIECKIEJ I CZECHOSŁOWACKIEJ POLEGŁYM W 1944 ROKU W OKOLICACH DUKLI W WALCE Z HITLEROWSKIM OKUPANTEM / CZEŚĆ ŻOŁNIERZOM I PARTYZANTOM POLSKIM POLEGŁYM W WALCE Z FASZYZMEM W LATACH 1939-1945 / SPOŁECZEŃSTWO WOJEWÓDZTWA RZESZOWSKIEGO".
W sektorze drugim oddzielonym od pierwszego żywopłotem pochowanych jest 3588 niezidentyfikowanych żołnierzy różnej narodowości poległych w latach 1914-1915. Cmentarz ten został założony w latach 1921-24. Przeniesiono tu zmarłych z cmentarza przyszpitalnego oraz z licznych mogił usytuowanych w okolicy.