Wiele podwórek w Łodzi kryje niewidoczne z ulicy stare, przeważnie nieczynne już pofabryczne budynki. W obecnej rzeczywistości można napotkać jednak na tak prozaiczną przeszkodę jak np. bramofon. W większości przypadków staje się przyczyną bólu głowy fotografa. Podobnie przedstawia się sprawa z posesją przy ulicy Żeromskiego 23. W prześwicie bramy dostrzec można fragment odrestaurowanych zabudowań byłej fabryki pończoch Jakuba Kohana.
Powstała w 1912 r. z przeznaczeniem na produkcję skarpet i pończoch. Przedsiębiorca dysponował także pończoszarnią przy ulicy Pomorskiej 44. Funkcjonowała pod nazwą Spółka Akcyjna Przemysłu Pończoszniczego. W roku 1952 zakład został upaństwowiony. Wówczas na bazie tego i kilkunastu innych utworzono VII Oddział Zjednoczonych Zakładów Przemysłu Pończoszniczego nr. 2 w Łodzi. W latach następnych przekształcono w Państwowe Zakłady Przemysłu Pończoszniczego, późniejszy ZPP "Feniks"
. Jakub Kohan jako właściciel nieruchomości w okresie międzywojennym wynajmował pomieszczenia kilku podmiotom, m.in. "Ambulatorium Przeciwjagliczne" czy Boruchowi Goldsteinowi prowadzącemu ręczną tkalnię. Tyle o fabryce. Co z kamienicą frontową? Otóż w 1910 r. na podstawie projektu architekta Avila Jankau, Hersz Kamionka wystawił trzypiętrową kamienicę. Można ją teraz podziwiać po kapitalnym remoncie.