Jednym z symboli Inowrocławia jest paw, którego wielka ale jednocześnie smukła sylwetka wita wszystkich wchodzących głównym wejściem do Parku Solankowego . I pewnie większość odwiedzających to miejsce nie zwraca nawet uwagi, że pełniąc rolę wspaniałego kwietnika, ptaszysko jest także zegarem słonecznym . Dziwić zaczynamy się dopiero, kiedy spacerując alejkami w pobliżu tężni albo podziwiając złociste karpie w parkowym stawku słyszymy nagle krzyk pawia. Jak to? Skąd to? Przecież rzeźby (a tym bardziej zegary słoneczne) z zasady bezdźwięcznie upiększają okolicę.
Tym, którzy zechcą rozszyfrować tajemnicę, proponuję spacer w kierunku sanatorium „Przy Tężni”. Warto przekroczyć otwartą furtkę i pospacerować po terenach zielonych zaaranżowanych obok sanatoryjnych budynków. Pośród ciekawych nasadzeń poustawiane są rzeźby o charakterze regionalnym. Jest ładna, drewniana kapliczka Jezusa Frasobliwego (we wnętrzu altanki z kilkoma ławkami), niewielkie oczko wodne z kolorowymi rybkami i woliera, w której mieszkają m.in. papugi czerwonoskrzydłe, rozele, bażanty, aleksandtretty, gołębie, głuszec Bronek oraz para pawi – Bożena i Stefan. To właśnie przeraźliwe nawoływania Stefana roznoszą się głośnym echem po Parku Zdrojowym.
Z wolierą sąsiaduje wybieg dla kangurów. Mieszkają tam dwa kangury rdzawoszyje (Walabia Benneta) pochodzące z holenderskiej hodowli (również para). Wprawdzie wstęp do „Ogrodu przy Tężni” jest bezpłatny, jednak trzeba mieć na uwadze, że jest to teren sanatorium, więc z dobrodziejstw znajdującej się tutaj mini-tężni korzystać powinni przede wszystkim lokalni kuracjusze (jest to jednocześnie ich strefa leżakowania). Te same zasady dotyczą altany biesiadnej z grillem ale już tutejsza Pijalnia Wód jest ogólnodostępna a wieczorami pełni rolę kawiarni, w której odbywają się wieczorki taneczne przy muzyce na żywo.
Warto wiedzieć:
Sanatorium „Przy Tężni” im. dr Józefa Krzymińskiego powstało w 1947 r. jako sanatorium kolejowe. Znajduje się w bezpośredniej bliskości Tężni Solankowej oraz… torów kolejowych, od których oddziela je ziemny nasyp. Obecnie jego właścicielem jest Województwo Kujawsko – Pomorskie. Obiekt przeszedł gruntowną modernizację – ma własny basen solankowy, kriokomorę, minisiłownię, pijalnię wód i taras widokowy z elementami zieleni. Należy do najlepiej wyposażonych obiektów w Inowrocławiu.