Kurhany z II epoki brązu znajdują się w lesie dębowym nieopodal drogi prowadzącej z Sulmierzyc do Krotoszyna. Pierwsze wykopaliska archeologiczne dotyczące cmentarzyska w lesie pod Smoszewem prowadzone były już w 1861 r. Jednak dopiero po kompleksowych badaniach wykopalisk prowadzonych w latach 1923-1924 do literatury fachowej przeszły pod nazwą „kurhanów smoszewskich”.
Odkryto wówczas 33 kurhany o średnicy od 9 do 26 m. i wysokości od 20 cm do 2,6 m. Odkryte kurhany przeznaczone były do pochówków szkieletowych tzn. wewnątrz kurhanu w środku usypywano kamienne jądro oraz wykonywano kamienny krąg, zmarłego układano w jego środku, a całość zasypywano ziemią. Wraz ze zmarłym zakopywano przedmioty codziennego użytku, którymi posługiwał się podczas życia.
W 2012 roku teren smoszewskiego lasu przeskanowano z powietrza laserem. W wyniku tej operacji zlokalizowano około 120 kurhanów. Naukowcy Pracowni Archeologii Śródziemnomorskiej Epoki Brązu Instytut Prahistorii UAM w Poznaniu przeprowadzili rekonstrukcję jednego z kurhanów. Wytypowany kurhan badany był w latach 2009-2011.
Wewnątrz nasypu ziemnego archeolodzy odkryli dobrze zachowane struktury wzniesione z kamienia: dwa pierścienie i jądro kamienne. Struktury te wyeksponowano na rekonstrukcji, a w komorze grobowej umieszczono manekin mężczyzny z epoki brązu. Nad rekonstrukcją wykonana została drewniana kładka dla zwiedzających, a obok kurhanu postawiono tablice poglądowe. 27.X.2015 roku miało miejsce uroczyste otwarcie rekonstrukcji kurhanu.