Wiosną 1940 r. z rozkazu Stalina NKWD dokonało likwidacji prawie 22 tysięcy polskich jeńców. Oficerów, podoficerów i szeregowych Wojska Polskiego, Policji Państwowej oraz innych służb wywożono do lasów i zabijano strzałem w tył głowy. Masowych mordów dokonano m.in. w Katyniu, Miednoje, Piatichatkach pod Charkowem, Bykowni pod Kijowem oraz w innych jeszcze nie ujawnionych miejscach. Zabitych pogrzebano w zbiorowych grobach. Zbrodnię ujawniono w 1943 r.
Wśród ofiar NKWD było wielu żołnierzy i policjantów pochodzących z Krotoszyna i jego okolic. Ich pamięć uczczono w 1991 r. krzyżem ustawionym w kwaterze wojskowej na cmentarzu parafialnym przy ulicy Raszkowskiej. Na krzyżu, który zaprojektował i wykonał Andrzej Opaliński znalazły się napis Katyń i rok 1940 oraz nazwiska zamordowanych. Belki łączy sznur będący symbolem skrępowanych rąk ofiar.
Na krzyżu oraz dostawionym postumencie wymieniono 56 nazwisk ofiar zbrodni. U jego podstawy wmurowano urnę z ziemią z Katynia oraz okolicznościowy kamień z tablicą zawierającą słowa Jana Kochanowskiego „A jeśli komu otwarta droga do nieba, Tym co służą Ojczyźnie”.