24.08.1892 roku, wybuchł pożar w Miejscu Piastowym, w dzielnicy Jaćmierz, który strawił doszczętnie 57 budynków wraz ze zbiorami pożniwnymi i wszelkim dobytkiem. To tragiczne wydarzenie spowodowało powołanie straży ogniowej z inicjatywy ówczesnego wójta Jana Węgrzyna. Do straży powołano 5 mężczyzn po ukończonej służbie wojskowej. Z kasy gminnej zakupiono: bosaki, wiadra, sikawki. Sprzęt ten strażacy przechowywali w swoich domach.
Obecnie Ochotnicza Straż Pożarna dysponuje remizą z użytkowym poddaszem i przylegającą do remizy trzykondygnacyjną wieżą, na której zamontowana jest syrena. Nad boksami garażowymi w niewielkiej kapliczce umieszczona jest figura św. Floriana. Obiekt ten oddano do użytku w 1975 r. i rozbudowano w latach 80-tych.
Jednostka OSP dysponuje dwoma samochodami pożarniczymi: lekki samochód ratowniczo-gaśniczy marki Lublin II oraz średni samochód ratowniczo-gaśniczy marki Mercedes Atego 1429 zakupiony w 2012 roku.
Rok 1895, to początek działalności orkiestry dętej. Orkiestra powstała z inicjatywy proboszcza parafii ks. Bronisława Markiewicza, który chciał dostarczyć mieszkańcom rozrywki oraz zagospodarowań wolny czas młodzieży, by ta nie przesiadywała w karczmach. Ksiądz sprowadził do wsi nauczyciela muzyki i powierzył mu zorganizowanie zespołu.
Przed remizą OSP stoi kamień z pamiątkową tablicą upamiętniającą 125 rocznicę powstania OSP oraz 120 rocznicę działalności Orkiestry Dętej Gminy Miejsce Piastowe. W górnej części tablicy widnieje hasło, które od 125 lat przyświeca strażakom Z Miejsca Piastowego – "Bogu na chwałę, ludziom na ratunek". Po obu stronach pomnika na kamiennych podstawach stoją dwie figurki aniołków: jeden to strażak z sikawką w rekach, a drugi to przedstawiciel orkiestry z trąbą.