Znajdujący się przy ul. Zamkowej 8 ceglany, okazały budynek o cechach architektury eklektycznej z przewagą cech neogotyckich, to dom parafialny pabianickich ewangelickich duchownych. Zaczęto go użytkować od roku 1902. W roku 1910 dzięki komitetowi parafialnemu parafii ewangelicko-augsburskiej dobudowano do pastorówki parterowy budynek gospodarczy, według projektu inż. Franciszka Karpińskiego. Przez lata obiekt zmieniał właścicieli/współlokatorów…
W 1913 r. znajdowała się w nim siedziba Łódzkiego Towarzystwa Abstynentów. Po II wojnie światowej budynek był własnością Zakładów Energetycznych. Od 1972 r. znajdowało się w nim Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze im. Kazimierza Staszewskiego. W późniejszym okresie ulokowano w nim biuro Krajowych Związków Spółdzielni Tkacko-Dziewiarskich i inne podmioty gospodarcze. Cały czas ze „współlokatorami” mieszkał pastor parafii. Dziś część pomieszczeń zajmuje parafia, a pozostała jest wydzierżawiona.
Warto wiedzieć: Pierwotnie dom parafialny parafii ewangelicko-augsburskiej znajdował się w dzisiejszym parku im. Juliusza Słowackiego i został tam wzniesiony w roku 1828.
Źródło informacji: „Pabianice – Przewodnik po historii i teraźniejszości miasta” – Aneta Adamczyk.