Na elewacji kamienicy stojącej pod nr 1 przy placu Stefana Czarnieckiego znajduje się wielojęzyczna tablica upamiętniająca martyrologię piotrkowskich Żydów rozstrzeliwanych przez hitlerowców podczas likwidacji piotrkowskiego getta w październiku 1942 r.
Warto wiedzieć:
Plac został wytyczony w roku 1819 i pierwotnie stały na nim żydowskie domy (usunięto je w roku 1824 r.). Początkowo plac nazywano Nowym Rynkiem, następnie Placem Mikołajewskim i Rynkiem Maślanym. W okresie II wojny nosił nazwę Juden Platz. Obecną nazwę nosi od roku 1917, dzięki regionaliście piotrkowskiemu Michałowi Rawicie Witanowskiemu.
Na mocy rozporządzenia Nadburmistrza i Komisarza Miasta Piotrkowa Drechsela z dnia 5 października 1939 r. utworzono w Piotrkowie getto żydowskie. Było to pierwsze getto w okupowanej Europie. W przeciwieństwie do łódzkiego getta otoczonego ogrodzeniem, piotrkowskie getto miało charakter otwarty. Jego granice były oznaczone niebieskimi tablicami z czarną trupią czaszką i białym napisem Ghetto. Zostało zlikwidowane w okresie od 15 do 21 października 1942 r.