Pomnik stojący w centrum wsi pierwotnie poświęcony był mieszkańcom Iwięcina (niem: Eventin) poległym na frontach I wojny światowej. Pomnik wzniesiony był na planie prostokąta, murowany z kamiennych bloczków ze ścianami zwężającymi się ku górze. W płycinie pomnika umieszczona była inskrypcja w języku niemieckim; informowała o jego przeznaczeniu. Pomnik wieńczył Krzyż Żelazny (Eisernes Kreuz) – najwyższe niemieckie odznaczenie wojskowe.
Po zakończeniu II wojny światowej do Iwęcina przybyli pierwsi osadnicy. Osadnicy usunęli z pomnika niemieckie symbole, po czym w płycinie pomnika wmurowano nową tablicę z wizerunkiem orła w środku i napisem poniżej „BÓG i OJCZYZNA”. Nad orłem wyryte zostały dwie daty: (8.V.1945 – zakończenie II wojny światowej i 3.VIII.1947 - przyjazd osadników do Iwęcina ( z dokumentów wynika, że grupa pierwszych 5 osadników przybyła do wsi 26.07.1945 r.).
W roku 2006 pomnik został rozebrany, wylano nowy fundament pod cokół, a następnie wzniesiono ponownie pomnik na wzór poprzedniego, z wykorzystaniem starego kamienia. Monument wieńczy prosty krzyż. Cokół został wzbogacony o dwie dodatkowe tablice. W 2006 r. wmurowana została tablica wykonana w piaskowcu, poświęcona przybyłym osadnikom. Na tablicy wykuta jest mapa Polski, na mapie zaznaczone są miejscowości, z których osadnicy przybyli do Iwęcina i data ich przybycia. Pod mapą napis „W HOŁDZIE OSADNIKOM PRZYBYŁYM DO IWĘCINA W 1945 ROKU”.
We wrześniu 2007 roku na pomniku umieszczona została trzecia tablica, nawiązująca do pierwotnej fundacji pomnika poświęconego żołnierzom niemieckim poległym w latach 1914 -1918. Oprócz daty wyryta została inskrypcja w języku niemieckim i wizerunek Krzyża Żelaznego, na którym umieszczono koronę, literę „W” (inicjał cesarza Wilhelma II) i datę -1914. Poniżej umieszczony został wizerunek najwyższego polskiego odznaczenia wojskowego – Krzyż Virtuti Militari. Oddano tym samym hołd polskim żołnierzom poległym na frontach II wojny światowej. Poniżej inskrypcja w języku polskim „Dzisiejszym pokoleniom aby pamiętały, przyszłym pokoleniom ku przestrodze”.