Pierwsza drewniana świątynia z murowaną absydą wzniesiona w 1014 r. przetrwała aż do 1882 r., kiedy to została strawiona przez pożar. Na jej miejscu w latach 1830 -1838 zbudowany został nowy trzynawowy kościół.
Zbudowany jest w stylu neoklasycznym, na planie prostokąta z węższym półkoliście zamkniętym prezbiterium z zakrystiami po bokach. Od frontu wznosi się kwadratowa wieża nakryta hełmem baniastym z latarnią. Wewnątrz wieży zawieszone są trzy dzwony. Nawa nakryta jest dachem trzyspadowym z kwadratową sygnaturką na kalenicy.
27.08.1835 r. kościół został konsekrowany. W latach 1994 - 2000 z prawej strony nawy dobudowana została kaplica św. Stanisława Papczyńskiego.
Wyposażenie kościoła to przede wszystkim trzy ołtarze. W prezbiterium klasycystyczny ołtarz główny z 1865 r. z obrazem przedstawiającym patrona świątyni Jakuba Starszego Apostoła. Obraz namalował w 2006 r. Kazimierz Twardowski. W nawach bocznych znajdują się dwa przyścienne ołtarze: Świętej Anny Samotrzeć z płaskorzeźbą świętej z przełomu XVII/XVIII wieku i Świętego Józefa. Kolejne wyposażenie świątyni to:chrzcielnica z 1409 r. ufundowana przez arcybiskupa Mikołaja Trąbę, ambona z płaskorzeźbami ewangelistów z XIX w., barokowe organy oraz rzeźby: późnorenesansowa kompozycja rzeźbiarska Nawiedzenia, figura Chrystusa ukrzyżowanego z XVIII w., barokowo-ludowa figura Chrystus u słupa z XVIII w. oraz barokowo-ludowe figury dwóch biskupów. W prezbiterium wiszą dwa obrazy z 1954 r. namalowane przez Czesława Lenczowskiego przedstawiające św. Stanisława Papczyńskiego i króla Jana III Sobieskiego z wojskiem.
Na uwagę zasługuje również polichromia kościoła z popiersiami:św. Kingi, św. A.Świerada, św. A. Boboli, św. Szymona z Lipnicy oraz bł. Karoliny.