Skromny kamień z długą inskrypcją po jednej i nieco krótszą po drugiej stronie, dedykowany jest Albertowi Schultz- Lupitzowi, agronomowi, pionierowi upraw łubinu i stosowania nawozów potasowych w celu zwiększenia plonów. Dziś stoi obok szkoły w Bieniowie, przed wojną znajdował się na polu, obok stawku, przy obecnej drodze krajowej.
Tekst wyryty na kamieniu, w wolnym tłumaczeniu brzmi: „Kainit jest, obok azotu, głównym składnikiem wędrującym w powietrzu i wielkim nośnikiem życia umożliwiającym wzrost roślin. Jego użyteczną funkcję stwierdził Schultz - Lupitz na swoich łubinowych łąkach, na złych glebach. Lupitz dowiódł, że rośliny motylkowe pobierają z powietrza cenny azot”
Albert Schultz-Lupitz (ur. 26 marca 1831 w Rehna - zm. 5 stycznia 1899 w Lupitz) - niemiecki agronom prowadzący wieloletnie badania nad podniesieniem produkcyjności gleb kiepskiej jakości, zwłaszcza piaszczystych. Na przykładzie własnego gospodarstwa rozpowszechnił uprawę łubinu na nawóz zielony. Był autorem prac z zakresu nawożenia.