Znajdujący się przy zbiegu ulic: Czerwonej 1 i Piotrkowskiej, tuż przy kościele św. Mateusza niewielki, jednopiętrowy budynek był własnością Karola Szulca (Schultza). Swoją nieruchomość właściciel zaczął zabudowywać w końcu XIX w. Powstały wówczas budynki gospodarcze i mieszkalne umieszczone na działce w kształcie litery C (na stronę południową, czyli na ul. Czerwoną znajdował się otwarty bok litery C).
W realizacjach budowlanych jak i późniejszych przebudowach brali udział m.in. architekci Ignacy Markiewicz (przebudowa parterowej oficyny i zabudowań gospodarczych w 1888 r.) i Piotr Brukalski (budowa piętrowej oficyny i nadbudowa domu mieszkalnego w 1902 r.). Do dnia dzisiejszego zachował się tylko jeden budynek z niewielkim fragmentem obiektu zamykającego niegdyś nieruchomość od strony zachodniej. Nie ma w ogóle zabudowy znajdującej się od strony ul. Piotrkowskiej (prawdopodobnie domu mieszkalnego).
Kiedy wyburzono budynki z nieruchomości Szulca i co było tego powodem? Prawdopodobnie było to związane z budową w 1928 r. odcinka linii tramwajowej łączącej ul. Wólczańską z Piotrkowską, bądź przesunięciem w roku 1970 torowiska w stronę północną (na część nieruchomości Szulca).
Warto wiedzieć: Tramwaje kursowały po ul. Czerwonej do 11 lutego 2008 r. kiedy to kilka minut po północy skład 2275+2276 kursujący w tym dniu na linii 2 był ostatnim składem, który przejechał po torach.
Pod w/w adresem w latach 1928-1929 Reinhold Nehring prowadził zakład szewski.