Odwiedzając Brodnicę warto zwrócić uwagę na kolonię mieszkalną zbudowaną dla dawnych pracowników folwarcznych, składającą się z kilku czworaków i dziewięcioraków. Dzisiaj nie wszystkie z nich pełnią rolę mieszkalną ale wspólną cechą wyróżniającą je spośród innych parterowych domów są umieszczone w narożach figury świętych.
Budowę zlecili na przełomie XIX/XX w. ówcześni właściciele ziemscy, Antonina i Wacław Mańkowscy. Prawdopodobnie także z ich inicjatywy budynki zostały ozdobione. Każda z figur opatrzona jest datą oraz podpisem przedstawiającym postać świętego. Znajduje się tam św. Antoni Padewski, św. Stanisław Kostka, św. Michał Archanioł, św. Józef, św. Kazimierz, św. Wawrzyniec, św. Wojciech i św. Jadwiga Śląska, a najważniejszą – Matkę Bożą Jazłowiecką ustawiono w narożu brodnickiego pałacu .
Najstarszy świątek opatrzony jest datą 1894. U stóp świętych Kazimierza i Jadwigi Śląskiej widoczny jest rok 1945. Figury te najprawdopodobniej zostały ukryte przez mieszkańców po tym, jak Niemcy próbowali wyrwać rzeźbę Matki Boskiej ze ściany pałacu (na szczęście bez skutku) i ustawione w swoich wnękach dopiero po zakończeniu wojny.